12. jun, 2020
Hitta fräscha grönsaker, sallader, bröd, ital. olivolja mm. Ägarna har själva plockat oliverna i Apricale 2019 tillsammans med sonen Herrman. De var med i BIRGER'O Raccoltagrupp. Butiken rekommenderas.
Så här glada blev vi av nyheten om stekning i olivolja. Det är främst Mona som i mer än tre år provat sig fram. Se fliken Recept. Eller ännu bättre, använd Kommentarsfältet på denna hemsida! Då får vi automatiskt mejl direkt
British Medical Journal rapporterar:
Tidigare forskning har gjort gällande att olivoljan kunde lösgöra farliga ämnen vid för hög temperatur, uppgifter som numera tagits tillbaka.
När du vill läsa mer:
Nu kan BIRGER'Os kunder prova att steka i samtliga våra olivoljor! Bäst är att prova själv och smaka av.
Mitt kök skriver
om denna viktiga nyhet bl a för alla som frågar oss, om man kan steka i våra italienska olivoljor. Hittills har vi kunnat säga, att vi rekommenderar den milda, liguriska extra vergine olivoljan San Bartolomeo från Rapallo utanför Genua. Den gården har vi importerat olivolja från i 20 år.
Nu kan våra kunder även prova att steka i Forrá del Prunos e.v. olivolja. Den har karaktären av Slow Food; en produkt från Montalbano i Toscana. 14 år har vi representerat gården Forrá.
Alla våra tre olivoljor kommer från Familjegårdar. De tillämpar bara kallpressning. Gårdarna är stolta över sin kvalitet på oliverna, som kommer från deras tusentals träd. På kvällen samma dag som oliverna plockats pressas de i ett närliggande frantoio. I Forrá del Prunos fall sker pressningen vid en kallare temperatur än vad som krävs för högsta kvalitén extra vergine (e.v.).
Vår tredje produkt, Apricale som vi startade importera för sex år sedan, är också ligurisk. Olivgården ligger norr om Sanremo. Olivoljan har en elegant smak som liknar Forrá. Flera kunder steker redan i den olivoljan och köper därför dunkvis. De sätter denna olivolja främst. Det är svårt att säga, om det är för att den saknar beska till skillnad från Forrá.
Själva använder vi alla tre olivoljorna praktiskt taget dagligen; mest blir det nog av Apricale.
Vi rekommenderar alltid att smaka sig fram till vilken olivolja som är bäst för kunden, restaurangen etc. Boka därför en provsmakning via olivolja@birgero.se eller telefon 0703 45 79 00 alt. 0736 42 84 84.
Birger Söderqvist 12.06.2020 15:35
Frukt o Grönt, Lisbeth Janson Östermalmshallen nu även på Söder nära Hornstull. Vi rekommenderar besök på Pålsundsgatan 6. Handla ital. olivolja, sallad
Ann Dillemann 26.05.2020 07:51
Härlig hemsida!! Massor av kul att läsa. Och Monas underbara tavlor!!
Birger Söderqvist 26.05.2020 08:00
Mycket uppmuntrande för oss båda.
BoM
Senaste kommentarer
20.03 | 09:21
19.03 | 16:36
Jag är intresserad Hälsar Ingalill ingalillkarlsson88...
09.01 | 12:12
Kommentarsfält: Anmäl till OLIVPLOCK 2022
22.12 | 11:45
GOD JUL + GOTT NYTT ÅR! Använd gärna Kommentarsfältet ...